Situace před rekonstrukcí

Statek byl v posledních letech udržován jen pomocí nejnutnějších oprav na střeše a okapech, o které se starali poslední z rodů Křížků, Josef, Jaromír st. a Jaromír ml. V interiéru byly původní hliněné podlahy, chybělo ústřední topení, elektroinstalace byla zastaralá.

Jak to všechno začalo

V roce 2012 začala kompletní rekonstrukce objektu. Vidina byla jasná. Zrekonstruovat statek v původním duchu a zařídit z něj stylovou hospodu a ubytovací kapacity, které v této části zcela chyběly. Začátky nebyly jednoduché. Prioritou byla oprava původní střešní krytiny. Břidlicová střecha, která je unikátem, vyžadovala citlivý a pečlivý přístup při opravách a najít odborníka s takovým přístupem bylo vskutku náročné.  Kromě střešní krytiny došlo i na opravu střešní konstrukce. Majitelé po jejím odhalení byli překvapeni neuvěřitelnou zachovalostí krokví a trámů, takže se kontrukce jen posílila.

Po střeše přišla na řadu rekonstrukce interiéru s cílem zachovat dobovou architekturu, ráz hospodářského stavení a atmosféru místa. Původní hliněné podlahy se dočkaly nové krytiny, která však designově zapadala do stylového interiéru. Elektroinstalace se dočkala modernizace. Stará kastlová okna, ač na svůj věk velmi zachovalá, se dočkala nového zasklení, izolace a nátěru, aby vydržela další století. Inu, naši dědové a pradědové to holt uměli a vyráběli kvalitní produkty, které i po takové době dovedou po citlivé modernizace poměrně dobře sekundovat novodobým výrobkům.

Dominantu hospody tvoří bezpochyby původní kachlová kamna, která i v těch nejmrazivějších dnech vyhřejí místnost během chviličky, a vytvoří tak správnou atmosféru za chladných podzimních i zimních večerů. Určitě se nemusíte obávat chladu.

K rekonstrukci se přistupovalo vskutku osobitě. Byla jasná přestava o použitých materiálech a barvách. Do oprav se vložilo mnoho důležitých aspektů a budovalo se toto „dítko“ s péčí a láskou. I když se mnohdy objevilo spousta problémů, přibyly starosti, vrásky a psychika dostávala řádnou porci stresu, zaťaly se zuby, nehty a pokračovalo se dál. Výsledek úsilí máte přímo před očima a my jen doufáme, že se v hospodě a v celém prostředí budete cítit dobře, domácky a rádi se k nám budete vracet.

Průběh rekonstrukce si budete moci prohlédnout v Galerii.

Restaurace

pondělí - čtvrtek

 

ZAVŘENO 

pátek

11:00 - 22:00

sobota

11:00 - 22:00

neděle

11:00 - 21:00

Adresa: Slezský Grunt, Poddubí 3
Háj ve Slezsku - Smolkov 747 92
Telefon: +420 731 582 755
E-mail: manager@energia.cz
Mapa: 49°54'10.438"N, 18°4'19.501"E
Nezmeškejte žádnou aktualitu, přihlaste se k odběru novinek.
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.
Jídlo
Ubytování
Internet
Mazlíčci
Dětská zóna
Parkoviště
Bezbariérový
Rodiny
Cykloturistika
Koupání
Příroda
©2014 ENERGIA art & technology s.r.o
Tvorba webu TripOn Digital | Mobilní aplikace PepiApp | LED panely DigiDay